VeggieBoards banner
21 - 40 of 74 Posts

·
Registered
Joined
·
145 Posts
If you made tacos once a week with a can of black beans, it will feed you for 2 days...tortillas $2 beans $1 avocado .50 store bought pico $2...that's a cheap meal. Spaghetti with no meatballs is also cheap, with a bagged salad. The frozen meatballs will last you days, chop onion(.25) a bell pepper (.50) and 3 bulk mushrooms (.50) and sautée in some evoo, dump a jar of tomato basil sauce (3$) and simmer with meatless balls($4 but you only use a few per meal). Whole wheat spaghetti noodles are $1 and come with 8 servings typically. Reuse the veggie sauce for knocchi or frozen ravioli...I think it's very possibly to eat well on $25 a week
 

·
Registered
Joined
·
145 Posts
Also tofu veggie stir fries with brown rice are a good cheap meal, and lentil soups and chickpea curry is simple(just a can of garbanzo beans, chili tomatoes, and add curry powder, garlic powder and oil to taste). Buy cereal in bulk boxes and don't buy name brands
 

·
Registered
Joined
·
677 Posts
Perhaps you've tried this, I did not see it mentioned, but is there a vegetarian/vegan group on campus? I was wondering if you couldn't team up with another who is trying to do the same thing but also struggling. In other words, team your resources. Just a thought that popped in my head. Perhaps it will be useful to you.<br><br>
_/\_
 

·
Registered
Joined
·
74 Posts
<p><span style="color:#4b0082;"><span style="font-size:14px;">I used to have a big food budget but the times have changed. Now I am somewhere between 200-300$ a month for 5 people. I have learned so much about budgeting though I keep it near 200$. Dang. Go me.</span></span></p>
 

·
Registered
Joined
·
74 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>veggie-cat</strong> <a href="/t/137377/whats-your-monthly-food-budget#post_3233395"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
This cost covers my boyfriend as well* so I guess that's about $25 per person...when I was single I could easily spend $40 a week...which is easy considering natural peanut butter is about $7 and an organic chocolate bar can be $5 <span style="font-size:14px;"><span style="color:rgb(255,0,0);"><---obviously has no self control at the grocery store</span></span></div>
</div>
<p><span style="font-size:14px;"><span style="color:#4b0082;">LMAO, me either. Like zero.</span></span></p>
 

·
Registered
Joined
·
785 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>Jennifer C</strong> <a href="/t/137377/whats-your-monthly-food-budget#post_3187367"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a></div>
<div class="quote-block">a non-fancy no internet phone</div>
</div>
<p> </p>
<p>4G internet phones can be real money savers because they allow one to avoid paying for a separate home internet connection. I pay $35 a month for phone+internet.</p>
 

·
Not such a Beginner ;)
Joined
·
8,394 Posts
<div class="quote-container" data-huddler-embed="/t/137377/whats-your-monthly-food-budget#post_3237415" data-huddler-embed-placeholder="false"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>TheIllusionist</strong> <a href="/t/137377/whats-your-monthly-food-budget#post_3237415"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif"></a><br><br><p>Canned beans can go a long way, aahahaha. It might not be the healthiest, certainly cheaper though.</p>
</div>
</div>
Canned beans are cheap, easy, and nutritious. <img alt="grin.gif" class="bbcode_smiley" src="http://files.veggieboards.com/images/smilies/grin.gif"> I try to get the lower salt ones, but I rinse them off before I use them anyway because I don't like the liquid.<br><br>
My food budget for four adults is about $800/month. This includes a few meals out for burritoes, falafel, or Loving Hut on buffet day. My husband and son get their money's worth there! <img alt="smiley.gif" class="bbcode_smiley" src="http://files.veggieboards.com/images/smilies/smiley.gif">
 

·
Poo Pie Head
Joined
·
484 Posts
<div class="quote-container" data-huddler-embed="/t/137377/whats-your-monthly-food-budget#post_3243180" data-huddler-embed-placeholder="false"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>LedBoots</strong> <a href="/t/137377/whats-your-monthly-food-budget#post_3243180"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif"></a><br><br><br><br>
My food budget for four adults is about $800/month. This includes a few meals out for burritoes, falafel, or Loving Hut on buffet day. My husband and son get their money's worth there! <img alt="smiley.gif" class="bbcode_smiley" src="http://files.veggieboards.com/images/smilies/smiley.gif"></div>
</div>
<br>
It's funny how I see this number a lot (adjusted for the number of adults). For me and Lori, it works out to about 100 a week for the both of us. I guess 50 dollars per week per person is the "standard" board these days. When I was single and an omni, my weekly food budget was only about 30 a week, but that only included breakfast (hungryman meals at 9 at night) the other meals consisted of PBR, so that prolly boosted the cost a bit. I think my body is glad I went veg*n, don't you? Lol!
 

·
Registered
Joined
·
141 Posts
<p>My husband and I have a budget of $60/wk for food and basically anything else we buy at the grocery store (deoderant, cleaning products, etc). This budget has slowly increased over the last few years, originally it was more like $30/wk when we first moved in together. I am a vegetarian and he is a celiac pescetarian.</p>
<p> </p>
<p>Pet food for our two cats is a separate thing for us. We buy the 20lb bags of food at the pet store and only have to buy pet food about 3 times a year. One cat is rationed and fed twice a day, the other gets fed 3 times a day as much as she wants. I think that not leaving a bowl of food lying around for them all of the time has done a lot to decrease that particular expense. The timed feedings were a suggestion from our vet and he told us they looked good and to keep it up at their most recent checkup.</p>
 

·
Registered
Joined
·
47 Posts
<p>I'm trying to stay within $130 a month.  A few months ago I was spending $160, but my budget has had to change.  I can do it if I don't buy too many meat analogues nor sparkling waters, or other extras.  When things are tight I consume more beans and tortillas than usual, and unfortunately, more white bread than I'd like (2 loaves for a dollar, *sigh*).  I'm not as adventurous in the kitchen right now because that costs more.  No cooking with wine.</p>
 

·
Registered
Joined
·
22 Posts
<p>I don't eat a lot to be honest, but I usually spend about 150 a month on myself. I buy a lot of bulk items like dried beans and lentils. I have a cupboard full of spices and herbs so when I start to run low on food, I can always figure out something to make. </p>
 

·
Registered
Joined
·
201 Posts
I can live on two galleons a week as a lacto-ovo. Eggs, bread, fresh veggies, beans and tortillas are all cheap staples. Cheese, milk and butter always seem kind of expensive.
 

·
Not such a Beginner ;)
Joined
·
8,394 Posts
<img alt="ma3uvy3e.jpg" class="bbcode_img" src="http://img.tapatalk.com/d/14/02/22/ma3uvy3e.jpg"><br><img alt="grin.gif" class="bbcode_smiley" src="http://files.veggieboards.com/images/smilies/grin.gif">
 

·
Registered
Joined
·
28 Posts
I just returned from the store. My total was $25. <img alt="smiley.gif" class="bbcode_smiley" src="http://files.veggieboards.com/images/smilies/smiley.gif">
 

·
Registered
Joined
·
126 Posts
I hate to admit it, but I don't know.<br><br>
We definitely hemorrhage money via groceries. There are two adult, a 9 year old, a 3 year old, and a 1 year old at home.<br><br>
We really focus on buying primarily whole foods and keeping a variety of fruits and veggies in the house at all times. Add the soy and almond milks as well as any other condiments or the few non-whole food items (tofu etc), and, well, we are talking a fair amount of money.<br><br>
That said, we are planting a rather large garden for our small space and we are frugal in most other areas of our lives. Healthy, cruelty-free food is not a place I am willing to compromise unless we had exhausted other cost cutting options!<br><br>
And my pup gets some home made dishes as well as V-dog kibble at &60/30# bag, so yeah...
 

·
Registered
Joined
·
201 Posts
<p>We're new to being Vegetarians. We're still working out our monthly budget but we now only go shopping twice a month. We're still purchasing items to try them to see if we like them so sometimes out biweekly groceries are more than others. Right now I think we're looking at about $300 but it will definitely go down when I start gardening again in the spring and summer. It will cut down on our budget by about $100.</p>
 

·
Registered
Joined
·
179 Posts
<p> </p>
<p>Because of foodstamps right now, 18 dollar. Yeah that's right 18 dollars.</p>
<p> </p>
<p>Thank god for sales</p>
<p> </p>
<p>Red Bell 3 for 1</p>
<p> </p>
<p>Green Bell 2 for 1</p>
<p> </p>
<p>I refuse to buy unhealthy breads either despite it. I have a little brother to take care of and I'm going to make sure he stays healthy, at least healthier than I was when I was at his age. All though you can really thank uneducated parents for that.</p>
 
21 - 40 of 74 Posts
Top