I'm not sure how much one of my most common meals costs because I'm not sure how much it weighs! The quick-cooking rolled oats I use are about $1.50 per pound... that would be about $3 per kilogram, but I don't know what the current exchange rate is for other currencies.
For breakfast, I have a big bowl of oats... but uncooked. I usually moisten it with water (unless I have some sort of nondairy milk on hand), and have 1 or 2 pieces of fruit with it: apple, pear, peach, plum, banana, a cup of grapes- maybe even an orange or tangerine, which sounds kind of unconventional, but orange juice is a common drink, so why not? Sometimes I put the fruit in the oats, but often I eat it on the side.