VeggieBoards banner

1 - 20 of 41 Posts

·
Registered
Joined
·
361 Posts
Discussion Starter · #1 ·
RANDOM RANT TO THE WORLD GRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR I WANT IT CHEAPER! How on earth can a vegetarian meal cost the same or more as one with meat. Animals cost a **** load to raise :S Damn it greedy bastards just give me reasonably priced stuff for a change!<br><br>
That is all.
 

·
Premium Member
Joined
·
34,591 Posts
At a restaurant, you're paying for all of the extras, not the true cost of the food. Employees, building rental, water costs, electricity, repairs, insurance, etc. Sometimes veggie meals are cheaper, but not always. What gets me is that MF and Quorn are so pricey. Why on earth am I paying $6.49 for Quorn now? Yes, $6.49. It used to be $3.49/$3.99 when I first discovered it a few years ago. MF products are almost double too. I only buy them on sale now.
 

·
Registered
Joined
·
1,184 Posts
Agreed on things like Quorn. Don't get Quorn in NZ, but some brands that do tofu sausages or soy patties etc are so expensive.
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
It's not all that expensive here... My food shop is WAY cheaper than my meat-eating flatmate's, and he actually buys less food than I do (and then eats all of mine).
 

·
Banned
Joined
·
3,641 Posts
The meat and dairy industries are subsidized by the government. The receive tons of money because they have planted their people in high ranking positions in the government and vote themselves these financial grants. Also, they bribe politicians for their influence to approve these subsidies. It's an extremely corrupt loop. But that's how meat and dairy can be bought much cheaper than vegetarian food.<br><br>
Red bell peppers cost $3 each (less than half a pound). Chicken costs 99 cents per pound. In this case (which is very common), the vegetable costs 6 times more than meat. Come on, it doesn't take a genius to figure out that it costs more to raise and feed a chicken (and then kill, de-feather, chop it up and package it) than it does to plant a bell pepper seed and pick it in a few months. The scales are way off balance here.<br><br>
Vegetables should be dirt cheap and meat should be expensive. That's exactly how it used to be back in the day. Meat used to be a luxury because it was expensive.
 

·
Registered
Joined
·
57 Posts
I haven't really found this, but then I don't eat out alot (but when I do I find the veggie stuff is cheaper, or the same, but never more expensive), and veggies are pretty cheap here unless you're after something ridiculously out of season. Then again I can't really compare, when I was an omni I never bought alot of meat because it was too expensive, but I didn't buy a whole lot of veggies either because I didn't cook nearly as much or with such variety as I do now :p
 

·
Registered
Joined
·
10,728 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>danakscully64</strong> <a href="/forum/post/2877655"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
At a restaurant, you're paying for all of the extras, not the true cost of the food. Employees, building rental, water costs, electricity, repairs, insurance, etc. Sometimes veggie meals are cheaper, but not always.</div>
</div>
<br>
Look at you, all fiercely loyal and being an advocate for your industry! <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/grin.gif" style="border:0px solid;" title=":D">
 

·
Registered
Joined
·
0 Posts
Oh my goodness yes! I used to buy a big bag of bean and beef burritos for about $4 at my local supermarket. I don't buy those anymore and I shudder to think of what the "meat" in those things actually consisted of. I now really like the Amy's Organic bean burritos and one of those bad boys is running me almost $4.<br><br>
And fruits and vegetable prices are out of this world. I'm seriously considering turning my backyard into farmland, lol.<br><br>
Maybe it also depends on what part of the country you live in? I know where I live there is probably not much a demand for vegan food.
 

·
Registered
Joined
·
54 Posts
I know, right? It's ridiculous how junk food is crazy cheap while healthier food options, be they vegan/vegetarian or not, are ridiculously expensive.<br><br>
No wonder obesity is a problem.
 

·
Premium Member
Joined
·
34,591 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>sleepydvdr</strong> <a href="/forum/post/2877806"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
The meat and dairy industries are subsidized by the government.</div>
</div>
<br>
The OP is from Austrialia, not sure if the government subsidizes food there.<br><br><div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>Mungbean</strong> <a href="/forum/post/2877861"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
I haven't really found this, but then I don't eat out alot (but when I do I find the veggie stuff is cheaper, or the same, but never more expensive), and veggies are pretty cheap here unless you're after something ridiculously out of season. Then again I can't really compare, when I was an omni I never bought alot of meat because it was too expensive, but I didn't buy a whole lot of veggies either because I didn't cook nearly as much or with such variety as I do now :p</div>
</div>
<br>
Produce isn't as bad as people make it out to be. It's the premade stuff that is ridiculously pricey. I expect convenience foods to be more than dried beans and whatnot, but paying $6 for a pack of 4 veggie burgers when it was $4 about 2 years ago is irritating. A $2-2.50 increase in just 2 years is a lot.<br><br><div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>*AHIMSA*</strong> <a href="/forum/post/2877890"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
Look at you, all fiercely loyal and being an advocate for your industry! <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/grin.gif" style="border:0px solid;" title=":D"></div>
</div>
<br><img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/tongue3.gif" style="border:0px solid;" title=":p"> After working in the industry for so long, I understand why everything is so expensive. It's true. Most people don't think of things like the price of cigarette sand for the trash cans ($400 for a tiny bag), all of the toilet paper, paper towels, and soap that is bought/used, cost of bug control, floor waxing, to go boxes, straws, ketchup (ketchup is expensive, especially the packets), napkins, broken dishes, lost silverware, etc. It adds up, that's why so many restaurants don't make it.
 

·
Arrrg! Me mateys.
Joined
·
5,591 Posts
Eating at restaurants is just crazy sometimes. I don't understand why a salad with mainly iceberg lettuce costs more than a plate of chicken fingers.<br><br><div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>sleepydvdr</strong> <a href="/forum/post/2877806"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
The meat and dairy industries are subsidized by the government. The receive tons of money because they have planted their people in high ranking positions in the government and vote themselves these financial grants. Also, they bribe politicians for their influence to approve these subsidies. It's an extremely corrupt loop. But that's how meat and dairy can be bought much cheaper than vegetarian food.<br><br>
Red bell peppers cost $3 each (less than half a pound). Chicken costs 99 cents per pound. In this case (which is very common), the vegetable costs 6 times more than meat. Come on, it doesn't take a genius to figure out that it costs more to raise and feed a chicken (and then kill, de-feather, chop it up and package it) than it does to plant a bell pepper seed and pick it in a few months. The scales are way off balance here.<br><br>
Vegetables should be dirt cheap and meat should be expensive. That's exactly how it used to be back in the day. Meat used to be a luxury because it was expensive.</div>
</div>
<br>
And here's a graph that shows all that in the USA: <a href="http://www.uwec.edu/geography/ivogeler/w111/articles/Food-Pyramid-Federal-Subsidies.png" target="_blank">http://www.uwec.edu/geography/ivogel...-Subsidies.png</a>
 

·
Registered
Joined
·
1,445 Posts
One thing I find frustrating is when I order a meal <i>without</i> the meat, and it costs the same <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/sad.gif" style="border:0px solid;" title=":("> I got steak and portobello fajitas without the steak once, and they charged me the same <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/sad.gif" style="border:0px solid;" title=":("> Same with a pasta dish I ordered at Friday's recently. I should get at least a dollar off for no chicken or something <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/tongue3.gif" style="border:0px solid;" title=":p"> But I'm stingy like that <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/grin.gif" style="border:0px solid;" title=":D"><br>
Mock meats in stores can be pretty pricey too. I still always found that I spent less money than my omni roommates. I ate a lot of rice and beans, pasta, potatoes, etc.
 

·
Arrrg! Me mateys.
Joined
·
5,591 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>ChiKat</strong> <a href="/forum/post/2878271"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
One thing I find frustrating is when I order a meal <i>without</i> the meat, and it costs the same <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/sad.gif" style="border:0px solid;" title=":("> I got steak and portobello fajitas without the steak once, and they charged me the same <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/sad.gif" style="border:0px solid;" title=":("> Same with a pasta dish I ordered at Friday's recently. I should get at least a dollar off for no chicken or something <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/tongue3.gif" style="border:0px solid;" title=":p"> But I'm stingy like that <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/grin.gif" style="border:0px solid;" title=":D"></div>
</div>
<br>
That reminds me. Back when I was a vegetarian, we'd order White Castles and my mom would get 6 cheese burgers (essentially just a cheese, pickle, and onion sandwich) without the patty for me. They'd take 10 cents off since there was no meat. I thought that was cool because most places wouldn't dock the price.
 

·
Registered
Joined
·
1,173 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>Larissa</strong> <a href="/forum/post/2877726"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
Agreed on things like Quorn. Don't get Quorn in NZ, but some brands that do tofu sausages or soy patties etc are so expensive.</div>
</div>
<br>
Seriously. A box of boca runs me about 5 usdollars. Quorn is about 6. My wallet doesn't like me very much after I go food shopping.
 

·
Banned
Joined
·
1,368 Posts
Veggies for human consumption cost more to grow than veggies for animal consumption. That might be part of the problem.<br>
The other part is transportation and equipment. A plant farmer needs to purchase more expensive equipment to plant, grow and sow the crops, it can easily hit the millions of dollars just in that alone for the farmer, then that equipment needs fuel to run, parts, labor etc... its not like they throw an ear of corn out and it just runs on back when its ready for eating.<br>
Transportation of the product to market is also getting expensive, the cost of fuel has doubled, who do you think should pay for that?<br>
Crop farmers are also able to recieve government subsidies by the way.<br><br>
If you want the price of product to drop, then the price of fuel has to drop first, and that might actually mean drilling for oil.<br><br>
Now lets look at one other interesting thing that many dont seem to understand. and that is, the family farm.<br>
Lets say Elmer dies and leaves the farm to the kids to run, the first thing that happens is an estate tax has to be paid, remember all that equipment and land and buildings? they add up to millions of dollars on paper, so Elmer after making his 100k a year salary is now considered for tax purposes, a very rich man. The kids are either going to have to have a lot of money saved up to pay off the death taxes on the farm, or they are going to have to sell off the farm and its property to cover the expense. Who buys? most likely a developer, and in goes houses and out goes more farmland. Prices for the remaining farmers will go up since what they have is becoming less able to keep up with demand.<br><br>
Now, we need to drill, we need to end any tax on farms when dad dies and we need to make sure that the truckers are able to bring us this product in an economical fashion.<br><br>
The way we vote is why the prices are going up.<br>
and before someone mentions electric cars. Yes, you can plug in and charge that car but remember, any time you convert one type of energy to another, you experience loss. so we burn oil to make the electricity, we lose power from the fuel to turn create the electricity, then we ship the electricity to the homes and we lose power in the lines, then we plug into the car and use that fuel created electricity to charge a battery that will once again lose some of its energy when running the motor to move the car. Seems like everything new that comes out creates a larger demand on our oil than what we currently have.<br>
so get rid of the idea of a plug in car, drill for oil, get rid of the taxes and we might actually see a salad cost less than a steak dinner.
 

·
Registered
Joined
·
3,456 Posts
Fruit and vegetables are cheap.
 

·
Registered
Joined
·
196 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>Vegan Wannabe</strong> <a href="/forum/post/2878339"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
Seriously. A box of boca runs me about 5 usdollars. Quorn is about 6. My wallet doesn't like me very much after I go food shopping.</div>
</div>
<br>
And like another person said, a bell pepper can run you 2 or 3$, but you can buy about 6 pounds of chicken for that $3. A half gallon of soy milk is about $3 here, same price as a full gallon of cow's milk. It is def due to the govt subsidizing the wrong foods, unfortunately. Like others have said, stock up when stuff is on sale!! I have also started buying some of the "about to go bad" produce at a huge discount. I either eat it that very same day or cut it up and freeze it and then cook with it later. Gardens are great, and you really don't need much room.
 

·
Registered
Joined
·
5,299 Posts
My vegan meals are always cheaper in omni restaurants. Also, produce where I live is really cheap, especially if it's in season.
 
1 - 20 of 41 Posts
Top