VeggieBoards banner

1 - 20 of 22 Posts

·
Registered
Joined
·
159 Posts
Discussion Starter · #1 ·
or at least am old enough with a good enough education to get a very nicely paying job. Being a vegan is so expensive and I find myself running out of food in like a week...and I eat the standard 3 meals a day and a snack or two. It's not like I'm eating excessivley....it sucks. My father only gives me so much every two or 3 weeks to buy groceries, and I just can't seem to buy enough to last me very long without scrounging around and eating tomatoe soup at least 3 times (we have soooo much canned soup it's insane!) Does anyone have any tips or suggestions for me to make my food last a little bit longer? It would be greatly appreciated. <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/grin.gif" style="border:0px solid;" title=":D">
 

·
Registered
Joined
·
1,369 Posts
Gosh I spend so much less now that im vegan. At least 1/4th of what I used to spend on food. Of course I hardly ever buy convenience food (only on certain occasions or if im craving somethin) mainly buying bulk foods. Excluding dining out (about twice per week) I spend about 15 dollars a week on food.
 

·
Registered
Joined
·
2,304 Posts
Dried beans and/or grains in bulk are cheap!! Eat lots more of them! Make red beans and rice--one big pot of rice and beans is cheap and filling and yummy. You can also put the leftovers in a tortilla and make a burrito or you can throw some in the food processor with some bread crumbs and make veggie burgers.<br><br><br><br>
Also, a big pot of vegetable soup is cheap, nutritious, and good. Just throw in whatever veggies you've got, add a can or two of drained and rinsed beans, season well and voila!
 

·
Registered
Joined
·
1,549 Posts
Pre-made processed food is bad. It is expesive, bad for your health and doesn't taste good. Take the time to make things yourself whenever possible.
 

·
Registered
Joined
·
0 Posts
i agree, i spend at LEAST half of what i used to spend on food. and i never even spent very much to begin with.<br><br><br><br>
what does cost more for me is household items and cosmetics and stuff. i guess the cruelty free companies are smaller and thtas why theyre so expensive.
 

·
Registered
Joined
·
12,374 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block"><i>Originally posted by 46 avocados</i><br><br><b>Gosh I spend so much less now that im vegan. At least 1/4th of what I used to spend on food. Of course I hardly ever buy convenience food (only on certain occasions or if im craving somethin) mainly buying bulk foods. Excluding dining out (about twice per week) I spend about 15 dollars a week on food.</b></div>
</div>
<br><br><br>
Good grief! Could you post your weekly menus, recipes, and shopping list here, please!? I need to cut my costs (for 2) down from ~$100/wk!
 

·
Registered
Joined
·
5,644 Posts
Sorry this is so long, but I can't answer this in 1-2 words.<br><br><br><br>
Cheap eats:<br><br>
*Veggies! onions, carrots, celery, potatoes last a good while and make for great eating. "Spoilables" like lettuce, spinache, etc I only get 1 week's worth but everything else, I get a little more. Extra tip: potatoes in the bag are cheaper than by the each and carrots are dirt cheap if you get by the bag instead of by the pound. Celery will store a lot longer than usual if you keep it wrapped in foil (odd but true).<br><br><br><br>
*Beans. Bag or in bulk, beans are fabbo! Soak them the day before you cook them and they'll go in everything! Dried beans last a long while, too so you don't have to buy them as often.<br><br><br><br>
*Grains. Another veg*n's best friend. Rice, quinoa, etc last a while and are cheap. Quinoa will cook up in 15 minutes and quick cook rice (brown) will go in 10 so it's not only good, it's fast.<br><br><br><br>
*Frozen veggies. Some people nauz at this thought, but frozens are a life-saver too. I keep corn, green beans, broccholi/cauliflower mix on hand at all times. The most expensive frozen veggie I have is a mix that cost 1.67 per bag and that bag will last me almost forever because I'm using it with other veggies. Mostly, I only pay 67-99 cents per bag and less if they're on sale.<br><br><br><br>
*Frozen fruit. Another pal o' mine. Fruit is expensive out of season, but FF is good all the time. Cheap, too.<br><br><br><br>
*Tortillas. Cheap as chips and everything goes well in a tortilla. Just be sure to look around. I've seen tortillas that are high in one place, but cheap in another area of the same store. In my store, the end-cap is $$ but the cold-case is cheaper. Go figure!<br><br><br><br>
*Tofu. I keep a block or two sliced up and frozen at all times. A tub is less than $2 here and will last me almost a month done that way.<br><br><br><br>
*Canned foods. IF CHEAP! Canned things are $$ here, but every now and again, I'll find canned things that are pretty reasonable. That's when I stock up. I keep corn, green beans, peas, diced tomatoes (more versatile) and olives on hand. I also try to keep veg broth on hand, too for veggie soups and things like that.<br><br><br><br>
*Pasta. Dried pasta has no egg in it but fresh will. Fresh will also run you a small fortune but dried you can pick up for pennies on the dollar. If you have no problems with pasta, it's great to keep on hand and it lasts forever.<br><br><br><br>
Money-suckers:<br><br>
*Anything convenience-y. Frozen dinners, rice bowls, meat analogs. These will deflate a wallet faster than you can say "I'm broke". I get these things only when they're on sale and only when I have a coupon. Otherwise, it's not worth my time or money.<br><br><br><br>
*Soy "dairy". Soy butter, cheese, milk, even soycream can run you up the wazu in price. Not much cheaper than their omni counterparts (sometimes, they're more expensive) so you have to be careful, there.<br><br><br><br>
*HFS. Sometimes, they are cheap and good and other times, they are high as a kite! Shop wise and know your prices.<br><br><br><br>
*Organica. Sometimes, it's great to eat organic and other times, organic = costly. It's a judgement call (about how organic you want/need/have to have), but understand that organics cost more than their non-O counterparts and may/may not be worth it.<br><br><br><br>
*Snacks. Even "healthy" snacks (cookies, chips, etc) run high. I view them in the same area as convenient foods. Great for "rare times" but not for everyday.<br><br><br><br>
*Spices. Some of those things are high, high, high! I've found that the Mexican food section in most stores have spices that are just as good and for lots cheaper! Where I live, a jar of chili powder is $3, almost $4 but in the old Mexican foods aisle, that same stuff is .79 and it's the real powder made from real chilis. Not the stuff with chili powder, sugar, spices,.....ICK!
 

·
Registered
Joined
·
159 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Thanks guys <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)"> I guess my problem is that a lot of what I buy is VEGAN food..you know? Like brands and stuff...so I can get a few of that stuff and then it's gone in a few days. Anyhoot, thanks for the tips.
 

·
Registered
Joined
·
1,369 Posts
ha! well the thing is it can be boring for some but i'd rather spend my dough on fun stuff than food. here is mainly what i eat. day after day after day afterday <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)"> ......<br><br>
B~oat bran for breakfast, brown sugar (bulk)<br><br>
L~brown rice and lentils (bulk) w/ chopped onions and whatever i like<br><br>
I snack on soynuts usually (bulk) or fruit/veggies that i buy a few times per wk<br><br>
D~ p/b and J sandwiches on school days (bread $1 and pb 2$ from traders.approx)<br><br>
D~on non school nights. either i go out or i cook couscous,spaghetti, or soup (which is cheap)<br><br>
i mainly just keep my bulk foods stocked up which is next to nothing so i end up spending about $15 on stuff like soy milk, pb, margerine (about 1.50 at traders and its scrumptious), fresh fruit/veggies etc.
 

·
Registered
Joined
·
431 Posts
I don't mean to be nosey but whay aren't your parents forking out for your meals if you live at home? I'm in my twenties (ok 25 <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/blush.gif" style="border:0px solid;" title=":eek:">) ) and sadly due to lack of funds I am still at home until I can get enough $ together *fingers crossed soon* and when I first made the change I went out and bought my groceries sperately. But then my mum would come home and she'd show me all the cool stuff she'd found while shopping and she'd bought all my regular stuff as well (lentils etc).<br><br><br><br>
I guess I do pay rent to them but I see that as my own expense because I can afford it but if you are a school kid your parents should be buying your food.
 

·
Registered
Joined
·
2,304 Posts
Get a couple of vegan cookbooks for recipe ideas that are inexpensive. Two of my favorite are Vegan Meals for One or Two and Table for Two. Found lots of inexpensive, delicious, filling, and healthy recipes in them (what could be cheaper than red flannel hash--red beans, onion, and potatoes? Mmm...its good)<br><br><a href="http://www.amazon.com/gp/redirect.html?ie=UTF8&linkCode=ur2&camp=1789&creative=9325&tag=veggieboards.com-20&location=http%3A%2F%2Fwww.amazon.com%2Fexec%2Fobidos%2FASIN%2F0931411238%2Fqid%253D1051197123%2Fsr%253D11-1%2Fref%253Dsr_11_1%2F102-2294074-1874532" target="_blank">http://www.amazon.com/exec/obidos/AS...294074-1874532</a><br><br><a href="http://www.amazon.com/gp/redirect.html?ie=UTF8&linkCode=ur2&camp=1789&creative=9325&tag=veggieboards.com-20&location=http%3A%2F%2Fwww.amazon.com%2Fexec%2Fobidos%2Ftg%2Fdetail%2F-%2F1570670196%2Fref%3Dpd_sim_books_5%2F102-2294074-1874532%3Fv%3Dglance%26s%3Dbooks" target="_blank">http://www.amazon.com/exec/obidos/tg...glance&s=books</a>
 

·
Registered
Joined
·
5,644 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block"><i>Originally posted by JoyFuLGurL7</i><br><br><b>Thanks guys <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)"> I guess my problem is that a lot of what I buy is VEGAN food..you know? Like brands and stuff...so I can get a few of that stuff and then it's gone in a few days. Anyhoot, thanks for the tips.</b></div>
</div>
<br>
Maybe we're approaching your question the wrong way. Maybe you should tell us what you buy and we can prolly tell you how to cut $$ on that....
 

·
Registered
Joined
·
0 Posts
I find being Vegan is way cheaper as long as you stay away from those fancy Tofu branded meals and stick to healthier raw ingredients. To save money, why not try making a big pot of your own soup at the weekend, putting it in the fridge and warming it up during the week.<br><br><br><br>
My better half makes awesome beetroot and pumpkin soup, we have that after work in the evenings saving time and money.
 

·
Registered
Joined
·
2,304 Posts
Beetroot and pumpkin soup? Sounds fab--can you post the recipe? Pretty please with sucanat on top? (Here I go with my soup fetish again. LOL.)
 

·
Registered
Joined
·
0 Posts
Vegetarian eating is very expensive in Edmonton. Fresh vegetables are hideously overpriced, so I usually do without. Fruit, at least, tastes good coming from a can.<br><br><br><br>
Beans and rice vary in price, so I stock up when I can. But, I share a fridge and cupboard space with 2 other people, so I can't stock up a lot, or have frozen vegetables (I get 1/3 of the fridge freezer which would equal 1 bag of vegetables).<br><br><br><br>
I think the cost is largely determined by your location AND your housing situation.
 

·
Registered
Joined
·
180 Posts
For me in order to save money on fresh veggies and fruit I tend to buy from the farmer's market rather than the health food store. There are a number of organic farms around where I live some deliver boxes of food for $20 (canadian), I belong to a natural food coop to cut down on the price of organic packaged food-like rice, tamari, dried beans etc. Just some things that I have tried. I have to admit I still spend a fair amount on food-but cooking is my passion-I probably spend about $100 a month but there is only one of me!
 

·
Registered
Joined
·
0 Posts
get a p/t job <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)"><br><br><br><br>
stay away from processed pre-packaged/prepared foods as others have said. eat whole, in season (veggies/fruits) bulk foods instead.<br><br><br><br>
cereal is VERY expensive. i gave all the expensive small amount boxed cereal up. arrowhead mills makes lots of puffed grain cereals, very cheap..though not as cheap as the non-organic stuffs. still, 1.20 for a bag that gives me 8-12 bowls of cereal is pretty darn good imo. i also eat a lot of cooked grains for breakfast. quinoa, steel cut oats, want to add amaranth to my list. my only treats are some granola i buy from a local whole foods bakery and this huge bag of organic corn flakes from natures path. goes great with soy yogurt...mmm, yum. soy yogurt by the quart is generally very inexpensive i find. i can also get kashi cereal bulk, its like 1.40 a pound <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)">. we like to call it the sticks and twigs variety. hehe. its pretty good if you are flexible, i am <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)"><br><br><br><br>
my big spenders are, soy milk (need to look into buying gallon sized containters! or a soy bean milker.), ground pb, apple butter, tahini, miso, maple syrup, sucanat, and the previously mentioned stuff (granola, pita, sliced bread) from this whole foods bakery almost weekly.<br><br><br><br>
best.
 

·
Registered
Joined
·
0 Posts
oh btw, has anyone had any luck with powdered soy milks? i thought i'd try some out in an effort to cut costs. and well, its fine if not consumed directly, but otherwise its kind of yuck. not that i ever sit down and drink soy milk, ever. but i eat cereal a lot, and i like banannas in milk, with some maple syrup.
 
1 - 20 of 22 Posts
Top