VeggieBoards banner

1 - 20 of 112 Posts

·
Registered
Joined
·
40 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Just for yourself?<br>
For your family?<br><br>
I'm trying to estimate for our budget and I'm curious how I measure up to others.
 

·
Herbivorous Urchin
Joined
·
9,717 Posts
Around $50 a week for me, $37 a month for the dog, $13 for 7 weeks for the cat.
 

·
Banned
Joined
·
1,529 Posts
About $50 a week, roughly $200 a month for myself. I'm on an insanely strict budget, and eat just the right amount of calories I need.<br><br>
When I lived at home I prob spend hundreds and hundreds on fancy organic stuff. <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/sad.gif" style="border:0px solid;" title=":(">
 

·
Herbivorous Urchin
Joined
·
9,717 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>KrisMTL</strong> <a href="/forum/post/3071862"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
About $50 a week, roughly $200 a month for myself. I'm on an insanely strict budget, and eat just the right amount of calories I need.<br><br>
When I lived at home I prob spend hundreds and hundreds on fancy organic stuff. <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/sad.gif" style="border:0px solid;" title=":("></div>
</div>
<br><img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/yes.gif" style="border:0px solid;" title=":yes:"> We used to spend $50 a day on ourselves, oh lovely economy.
 

·
Registered
Joined
·
240 Posts
$60 a week for the wifey and me.<br><br>
We grow our salad and other greens in the winter and a lot of our food in the summer.
 

·
Registered
Joined
·
1,852 Posts
It fluctuates depending on what we have leftover and sales and whatnot. It's anywhere from $20 to $100 a week for two of us. I'd guess overall we spend about $250 to $300 a month on our groceries (which also includes any bath/body/beauty/cleaning products and dining out).<br><br>
We also spend about $200 a month to feed the rest of our family; seven dogs and six chickens. One dog has to have a vegetarian grain-free home cooked food because of food allergies, then we do some supplements, and one of them is a three month old puppy who was very sick and way way underweight when we got her so she also eats her own specialty diet, and our chickens eat organic feed plus they get a warm meal every evening that generally consists of cooked oatmeal with a fruit, a veggie, and a seed.
 

·
Registered
Joined
·
1,121 Posts
Yikes! Am I spending too much??<br>
We spend $175 a week. But its a family of four plus 2 dogs. Maybe thats about right. We don't go out to eat- and I cook/ prepare breakfast, lunch, snacks, dinner and desserts. the price of food has skyrocketed recently. I noticed that I'm spending about $20-30 more on the same usual stuff every week.
 

·
Not such a Beginner ;)
Joined
·
8,394 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>mollycakes</strong> <a href="/forum/post/3072047"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
Yikes! Am I spending too much??<br>
We spend $175 a week. But its a family of four plus 2 dogs. Maybe thats about right. We don't go out to eat- and I cook/ prepare breakfast, lunch, snacks, dinner and desserts. the price of food has skyrocketed recently. I noticed that I'm spending about $20-30 more on the same usual stuff every week.</div>
</div>
<br>
I spend about $200 a week for 4 of us, (plus friends of the offspring who pop in. ) At least. I buy so much fresh fruit and veggies. <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/shocked.gif" style="border:0px solid;" title=":eek:">
 

·
Registered
Joined
·
1,121 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>LedBoots</strong> <a href="/forum/post/3072096"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
I spend about $200 a week for 4 of us, (plus friends of the offspring who pop in. ) At least. I buy so much fresh fruit and veggies. <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/shocked.gif" style="border:0px solid;" title=":eek:"></div>
</div>
<br>
phew. I thought I was getting ripped off!<br>
My kids drink a ton of organic soymilk, which is a bit pricey, and the produce gets me too. Its like $1 more a lb for anything organic.
 

·
Not such a Beginner ;)
Joined
·
8,394 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>mollycakes</strong> <a href="/forum/post/3072111"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
phew. I thought I was getting ripped off!<br>
My kids drink a ton of organic soymilk, which is a bit pricey, and the produce gets me too. Its like $1 more a lb for anything organic.</div>
</div>
<br>
Yes, the chocolate soy and vanilla almond milks are popular here. I frequent a few fruit stands with good produce. Today I got 3 starfruit/$1 and a quart of gorgeous local cherry tomatoes for a dollar. <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)">
 

·
Registered
Joined
·
3,456 Posts
I'm not sure. It used to be way to much unnecessarily, so one of my resolutions this year is to cut down on that. I've started cooking a lot more gluten free grains and beans and making salads out of them. They're super cheap. 1 pound of organic millet at my Whole Foods is only $1.69 and when you cook it, it pretty much triples in size. I cook usually 1 cup of grain and 1 cup of bean, and then put raw veggies on it and make a salad. It usually lasts me 4 meals or so.
 

·
Registered
Joined
·
237 Posts
About 200-250 a week for a family of four. It was 300-325 for a while, but I've cut back on organics and fancier prepared things. I make more things from scratch now.
 

·
Not such a Beginner ;)
Joined
·
8,394 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>Doktormartini</strong> <a href="/forum/post/3072262"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
I'm not sure. It used to be way to much unnecessarily, so one of my resolutions this year is to cut down on that. I've started cooking a lot more gluten free grains and beans and making salads out of them. They're super cheap. 1 pound of organic millet at my Whole Foods is only $1.69 and when you cook it, it pretty much triples in size. I cook usually 1 cup of grain and 1 cup of bean, and then put raw veggies on it and make a salad. It usually lasts me 4 meals or so.</div>
</div>
<br>
I want to add more kinds of grains into my diet. I use rice, quinoa, barley, and lots of wheat. Corn, (not really a grain). I'm going to pick up some millet, what else is good? I've been cooking and freezing a lot these past couple of days, I'm on a roll. <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/grin.gif" style="border:0px solid;" title=":D">
 

·
Registered
Joined
·
1,707 Posts
We spend £70 a week for two of us. It used to be more like £85-90 but we've cut back by spending less on snacks and extras. That includes cleaning products and toiletries too. We cook everything on scratch, but tend to use a lot of the more expensive vegetables/etc for variety. I always try to prioritise meals above other things, so our meals are fairly expensive for meals from scratch, and lunches are usually premade and so fairly expensive, but then we spend next to nothing on snacks and alcohol and things like that so it evens out.<br><br>
My boyfriend always spends more on his weeks (we alternate paying) because he's more spend-happy than I am! I usually put everything in on sainsburys online, and cut and add things accordingly untill it's the price I want. It's laborious, but if I don't I end up spending wayyyy over, on things we don't need.
 

·
Registered
Joined
·
2,945 Posts
I don't even know how much I spend on groceries. I put most of my purchases on a credit card and they all get mixed up together. If I'm buying a few cases, I can spend several hundred dollars in one shopping trip, but it varies tremendously from month to month.
 

·
Registered
Joined
·
54 Posts
nm-didn't realize this was posted in the vegan forum <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)">
 

·
Registered
Joined
·
755 Posts
IT depends. I would say we used to spend 100-150 per week for 2+ (I say that cause we are always feeding more than us)<br>
Then the omni's of the house went on P90x and we spent 1200 in 2 months for two males, plus my bill which was about 50 a week for veg head stuff.<br>
Now we are reigning it back in. Still with 2+ adults (up to 5 some nights) and I keep it under 150 a week as often as possible, if I hit costco I usually spend about 300 there (a month) but then I can usually get other groceries for about 75-85 a week..
 

·
Registered
Joined
·
4,026 Posts
I just came back from the grocery store and spent $136 for two 30-somethings and a two-year-old. That will last us about a week.<br><br>
I got dry and canned beans and lentils, soy milk, calcium-fortified OJ, apples, eggplant, fresh and frozen greens, a frozen amy's cheeseless pizza, bread, dried cherries, etc.
 
1 - 20 of 112 Posts
Top