VeggieBoards banner

How much do you spend per adult a week on food?

  • <£20

    Votes: 7 43.8%
  • £21-£30

    Votes: 3 18.8%
  • £31-£40

    Votes: 2 12.5%
  • £41-50

    Votes: 1 6.3%
  • £51-60

    Votes: 2 12.5%
  • £60+

    Votes: 1 6.3%
1 - 20 of 25 Posts

·
Registered
Joined
·
1,707 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Okay this has been bothering me for ages! I always feel I'm spending too much on food, and I can't work out why. Then I thought maybe my expectations are too high! I buy everything from the supermarket and 80% of what I buy is raw ingrediants (ie: fruit, vegetables, beans, grains, etc... not pre-made stuff). I looked online and couldn't believe it that people claimed to feed a family of four for £50 a month!<br><br>
So how much do you guys spend?<br><br>
I spend between £65-£80 a week for two of us (adults). So £32-40 a week per person. Is that a lot?<br><br>
ETA: I posted in here because I figure it's different in different country so I wanted to know what people from the UK spent! <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)">
 

·
Banned
Joined
·
7,160 Posts
£20 a week on staples: fruit, vegetables, grains, dal, 'milk', juice.<br>
Another £5-10 on processed stuff.<br><br>
I guess it's for one and a half adults... my boyfriend eats here 3-4 times a week and he eats much more than me. We're budgeting £50 a week for when we live together.
 

·
Registered
Joined
·
2,744 Posts
Depends on the week. Anywhere from $20-60 USA.
 

·
Registered
Joined
·
711 Posts
Between £10 and £15 a week, for just me.
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
£10-£15 a week. I do a big food shop once every two weeks, that usually comes to £20-ish and includes staples like pasta, rice, lentils, jars of sauce, bread, a few frozen items like burgers and ready-made pies, and a reasonable amount of fresh fruit and veg. Then I'll usually spend an extra £5 a week topping up my perishables - buying more veg etc - and maybe buying the odd ingredient that's missing from a meal I want to make. So that's around £30 for two weeks, or about £15 for one.<br><br>
I find fresh food is usually a lot cheaper than pre-made stuff anyway... £4 will get me four of my favourite veggie burgers and some rolls, or enough veg to make a stew that serves eight. Don't know how you're getting such a huge bill if you're buying fresh produce :S
 

·
Registered
Joined
·
1,707 Posts
Discussion Starter · #7 ·
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>AeryFairy</strong> <a href="/forum/post/2863072"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
I find fresh food is usually a lot cheaper than pre-made stuff anyway... £4 will get me four of my favourite veggie burgers and some rolls, or enough veg to make a stew that serves eight. Don't know how you're getting such a huge bill if you're buying fresh produce :S</div>
</div>
<br>
Yeah I know I always wonder the same! I don't know where it goes... I might go through some of my shopping lists and count up or something. I eat quite a lot but I can't eat THAT much haha. <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/sad.gif" style="border:0px solid;" title=":("> Usually about £10 maximum of that includes non edible house hold stuff now I think about it but that's still 25-35 per person.
 

·
Banned
Joined
·
7,160 Posts
Well a pack of spinach can easily be £2, that's 1/10th of your bill right there if you spend £20 on produce like me. Stone fruit or berries are also very expensive, like £3 for a bunch of grapes or £2 for a punnet of nectarines. If you always buy the cheapest or what's on offer you could probably reduce your bill a lot but personally I find the extra money is worth it to satisfy a craving and have variety in my diet.
 

·
Registered
Joined
·
313 Posts
I don't really spend much, but then I am a cheapskate, I earn little, and I need money for beer/records/books.<br><br>
Can't really offer any advice if we don't know what you spend your money on. I just go for own brand everything in the supermarket, random brands in other shops, larger bags of pasta/rice/flours etc, also I avoid tetra packs cos they always seem to be more expensive than tins or plastic bottles (which can both be recycled here, whereas tetras can't). I rarely buy frozen food other than peas. Ummmmm, I can't think of anything else.. Oh I buy whatever fruit is cheapest, it;s very rare I splash otu on something crazy and awesome such as mango or avocado.
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>Earthling</strong> <a href="/forum/post/2863131"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
Well a pack of spinach can easily be £2, that's 1/10th of your bill right there if you spend £20 on produce like me. Stone fruit or berries are also very expensive, like £3 for a bunch of grapes or £2 for a punnet of nectarines. If you always buy the cheapest or what's on offer you could probably reduce your bill a lot but personally I find the extra money is worth it to satisfy a craving and have variety in my diet.</div>
</div>
<br>
This is true... I go shopping at specific times of the day/week to catch all the reduced fruit/veg, and I buy a lot of fruit & veg that's usually cheap - mushrooms, bananas, onions, broccoli, salad, peppers, etc. I'll treat myself to one pricier item a week - asparagus, strawberries, grapes - but even then, it's usually on offer in some way. I can guarantee my food shop will become at least a bit more expensive when I'm no longer a student watching every penny.
 

·
Registered
Joined
·
499 Posts
I spend ~15£ a week for myself. I buy dry beans and legumes about once a month, rice every two. Most of my weekly groceries consist of a lot of fruit and veggie. Same as Aery, I'm sure I'll buy more expensive fruits and more greens once I'm not having to save every scrap of money for school/rent.
 

·
Banned
Joined
·
1,529 Posts
My budget is $50 CAD, $200 CAD a month. It's tight, especially since I exercise and need to eat more, but it is what it is. Sucks to be a full time student working part time <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/sad.gif" style="border:0px solid;" title=":(">
 

·
Registered
Joined
·
1,009 Posts
Disturbingly, probably close to $100 a week. <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/sad.gif" style="border:0px solid;" title=":("> That's for 2 adults and 2 bunnies.<br><br>
It's been less lately, but only because I've had less of an appetite, with my current sleep issues and all.
 

·
Registered
Joined
·
5,658 Posts
<img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/surprised.gif" style="border:0px solid;" title=":surprised"> About £50 a week just on me or maybe more. I am very greedy though. Some of you seem very thrifty.
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>Pixie</strong> <a href="/forum/post/2867248"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br><img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/surprised.gif" style="border:0px solid;" title=":surprised"> About £50 a week just on me or maybe more. I am very greedy though. Some of you seem very thrifty.</div>
</div>
<br>
I think the majority of the thrifty ones are students.
 

·
Registered
Joined
·
5,658 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>AeryFairy</strong> <a href="/forum/post/2867304"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
I think the majority of the thrifty ones are students.</div>
</div>
<br>
I should copy their example!<img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)">
 

·
Registered
Joined
·
8,022 Posts
how about monthly? for a family of 4 fab vegans, we spend about 500.00 USD.
 

·
Banned
Joined
·
1,803 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block">Originally Posted by <strong>Pixie</strong> <a href="/forum/post/2867313"><img alt="View Post" class="inlineimg" src="/img/forum/go_quote.gif" style=""></a><br><br>
I should copy their example!<img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)"></div>
</div>
<br>
1kg of frozen veg = £1, 500g of pasta = 30p, 1kg of rice = 70p. That's enough for the base of at least a week's worth of meals <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/tongue3.gif" style="border:0px solid;" title=":p"><br><br>
It gets very, very boring after a while though..<br><br>
Oh, 500g of frozen fruit = £2... (I generally can't afford fresh fruit..)
 

·
Registered
Joined
·
1,707 Posts
Discussion Starter · #20 ·
This threads turned out really interesting <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)"><br><br>
I've come to the conclusion (after pouring over a few receipts!) my expensiveness is due to eating expensive fruit and veg and also cooking a lot of different meals so I usually have to buy a few new ingrediants for the cupboards (my cupboards are full of different oils, vinegars, herbs, spices, sauces, alcohol for cooking with, etc - they all get used up but I use a huge variety!).<br><br>
I guess I'm willing to sacrifice money for a varied interesting diet - both for my health and my sanity! Nothing gets wasted or not used, and I buy everything the cheapest route (unless it's something like fair trade) such as own brand products, basic lines and buying value packs/in bulk, so I guess I would have to eat differently to eat cheaper. That said, I think I'll bare in mind which fruit/veg are more expensive than others and try to put a few cheap meals in each week to keep costs down to the £30 range each week - especially when big expenses come up like washing powder, loo roll, rice, etc (we buy all those in big packs).<br><br>
Thanks for helping! <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/grin.gif" style="border:0px solid;" title=":D">
 
1 - 20 of 25 Posts
Top