VeggieBoards banner

1 - 20 of 30 Posts

·
Administrator
Joined
·
19,873 Posts
Discussion Starter · #1 ·
I have decided that Reese's Peanut Butter Cups are the biggest candy ripoff.<br><br><br><br>
They are 55 cents and are nothing more than a spoonful of peanut butter and a little chocolate. And they're circle. They're not even rectangular like most candy bars. <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/sad.gif" style="border:0px solid;" title=":(">
 

·
Banned
Joined
·
2,612 Posts
You have such deep emotional issues, don't you bud?<br><br><br><br>
I went to buy a candybar at the gas station and they were all 70 cents!!!
 

·
Registered
Joined
·
1,369 Posts
i like their commercials
 

·
Registered
Joined
·
1,705 Posts
I am sweet enough I dont need candy <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/wink3.gif" style="border:0px solid;" title=";)">
 

·
Administrator
Joined
·
19,873 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Yeah! I noticed Schnuck's had them 3 for $2! I never thought I'd see the day when the vending machine at work seemed cheap. <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/sad.gif" style="border:0px solid;" title=":(">
 

·
Registered
Joined
·
1,705 Posts
Can I be your Candy Bar Michael... <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/wink3.gif" style="border:0px solid;" title=";)">
 

·
Registered
Joined
·
1,705 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block"><i>Originally posted by Michael</i><br><br><b>Oh my. <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/blush.gif" style="border:0px solid;" title=":eek:"></b></div>
</div>
<br><br><br><br><br>
I know.. sometimes I can be bad... haha<br><br><br><br><img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/rolleyes.gif" style="border:0px solid;" title=":rolleyes:">
 

·
Registered
Joined
·
0 Posts
Here those reese things are $1.80 I think...They look grosse anyway... like they'd be all dry and yuk<br><br>
Most chocolate bars are around $1.20... Or at petrol stations they are about $1.80 *cough* rip off<br><br><span>Danny</span>
 

·
Registered
Joined
·
765 Posts
I thought them being a circle was part of their appeal? You couldn't push out the center so easily if they were square...<br><br><br><br>
If you're concerned about the squareness and getting more for your money, why don't you just go for the Reese's Sticks instead?
 

·
Banned
Joined
·
13,022 Posts
Gotta hit those candy sales. The local grocery stores have 'em 3/$1 and 4/$1 all the time.<br><br><br><br>
The kids know don't even ask for one if they aren't on sale. I will not pay that much for a freaking candy bar.
 

·
Administrator
Joined
·
19,873 Posts
Discussion Starter · #15 ·
I push out the center too! <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)"><br><br><br><br>
I'm not saying they're not good, or not even that they're not worth it. I just wish there were more! <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)">
 

·
Registered
Joined
·
765 Posts
The center is the best part! <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/smiley.gif" style="border:0px solid;" title=":)"><br><br><br><br>
Maybe you could buy them in bulk? <img alt="" class="inlineimg" src="/images/smilies/wink3.gif" style="border:0px solid;" title=";)">
 

·
Registered
Joined
·
1,294 Posts
Candy bars have been 44 cents around here, at least since I was five and started noticing them.
 

·
Banned
Joined
·
2,612 Posts
<div class="quote-container"><span>Quote:</span>
<div class="quote-block"><i>Originally posted by DannyKass</i><br><br><b>Here those reese things are $1.80 I think...</b></div>
</div>
<br>
Omigod! Where do you live? The Moon???<br><br><br><br>
The price of "energy" and "nutrition" bars kill me. I wish they weren't so expensive. I'd much rather satisfy my junkfood craving with something moderately nutritious...
 
1 - 20 of 30 Posts
Top