The Receipt Game: Your Cheapest/Most Expensive Grocery Items? - Page 4 - VeggieBoards
Forum Jump: 
Reply
 
Thread Tools
#91 Old 09-17-2006, 07:10 PM
Heart Beet
 
dirtysole's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Location: San Fransisco Bay Area
Posts: 495
this weeks most expensive: agar agar flakes @ $6.29.



least expensive: .31 cents for a single banana.



hmm. not very interesting.
dirtysole is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
#92 Old 09-18-2006, 01:52 PM
Veggie Regular
 
Tesseract's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 5,691
$6.99 for a 10-oz jar of garlic-stuffed olives

Lemons and garlic tied for cheapest at 2 for 25 cents each.
Tesseract is offline  
#93 Old 09-18-2006, 02:09 PM
Veggie Regular
 
Quincy's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 747
I went to buy some vegan "Macaroni and Cheese" at Stop & Shop a few weeks ago...the sale sticker was misplaced, so I got the item for free.



Macaroni and "Chreese": $0.00
Quincy is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
#94 Old 09-19-2006, 08:50 PM
Newbie
 
GhostUser's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 0
cheapest item...24 pack of ice mountain water for 1.99--was on sale for 3.99 and i had a 2.00 off coupon.



most expensive item...wheat bread i believe it was 3.19 a loaf
GhostUser is offline  
#95 Old 04-22-2007, 08:40 AM
Veggie Regular
 
isowish's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 7,858
BUMP because I always liked this game



today,

most expensive: Swedish Glace chocolate-coated desserts (£2.49)

least expensive: canned chopped tomatoes (£0.21)
isowish is offline  
#96 Old 04-22-2007, 09:46 AM
Veggie Regular
 
Medesha's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,102
Most expensive: Organic olive oil for about $17.



Cheapest: Organic avocado for about $1.
Medesha is offline  
#97 Old 04-22-2007, 02:35 PM
Beginner
 
newveggirl82's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 155
This sounds like fun!



Most expensive: Bulk Raw Almonds $4.19



Least expensive: 8 oz can Tomato Sauce $0.25
newveggirl82 is offline  
#98 Old 04-22-2007, 02:58 PM
Veggie Regular
 
chula's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 323
I'll play!



Least expensive - cilantro, 33 cents



Most expensive - extra virgin olive oil, $21.99
chula is offline  
#99 Old 04-22-2007, 04:13 PM
Veggie Regular
 
Isabelle's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,433
Most expensive: Macadamia nuts, U$5.93 (R$12)

Cheapest: Quick cooking polenta, U$0.49 (R$1)
Isabelle is offline  
#100 Old 04-24-2007, 10:02 PM
Veggie Regular
 
Obladiblada's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 319
Most expensive: $3.88 for organic peanut butter

Least expensive: $1.47 for a lb. of tomatoes
Obladiblada is offline  
#101 Old 05-02-2007, 06:27 PM
Beginner
 
newveggirl82's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 155
Most expensive: Better than Bouillon Vegetable Stock $5.59 (which I figured out was the equivalent of 22 cans of vegetable stock and there's no way in the world I'll ever find cans of vegetable stock for $0.25 a peice), this was WAY cheaper!



Least expensive: Well, it was a 5 pk of gum; $0.30, after that the cheapest thing that was actually food was a can of pinto beans at $0.57.
newveggirl82 is offline  
#102 Old 05-02-2007, 06:45 PM
Veggie Regular
 
nookle's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 3,003
Most - - Edamame @ 3.49$

Least - - Tomates @ 1.67$
nookle is offline  
#103 Old 05-03-2007, 06:07 AM
Veggie Regular
 
Beachbnny's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 3,875
Most: Jar of organic tahini: $5.99

Least: Bulk bag of couscous: $.99
Beachbnny is offline  
#104 Old 05-03-2007, 05:23 PM
Veggie Regular
 
chula's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 323
Most - jalapeno potato chips, $3.49



Least - Aloo Palak heat and eat meal, 99 cents



I was at the grocery outlet store. The produce isn't good there. I still have to make a trip to the HFS for produce tonight.
chula is offline  
#105 Old 05-03-2007, 06:49 PM
Newbie
 
andkatiesays's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 48
most: gallon of 100% aloe vera juice $22.49

least: $.20 for an ear of corn
andkatiesays is offline  
#106 Old 05-03-2007, 07:07 PM
Beginner
 
Skyla's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 158
cheapest: $0.59 - green onions

most expensive: $5.99 - sushi rice
Skyla is offline  
#107 Old 10-28-2007, 07:19 AM
Veggie Regular
 
isowish's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 7,858
BUMP!

cheapest: 22p for tinned mandarin segments

most expensive: £2.15 for frozen raspberries
isowish is offline  
#108 Old 10-28-2007, 12:21 PM
Veggie Regular
 
Libellula's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 3,341
least expensive: margarine at 1.22

most expensive: ummmmm probably the two bags of precut apples for 6$



this week it will be the body wash that is most expensive
Libellula is offline  
#109 Old 10-28-2007, 12:32 PM
Veggie Regular
 
*AHIMSA*'s Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 10,728
Least expensive:

$1.04 for organic cornmeal from the bulk section



Most expensive:

$6.34 for 3 pieces of vegan BBQ "Chicken" pizza from Whole Foods deli. I should have bought twice as much!!!

"Yes! Live! Life's a banquet and most poor suckers are starving to death!" Auntie Mame
*AHIMSA* is offline  
#110 Old 10-29-2007, 08:05 PM
Beginner
 
sumsums's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 151
Lets see this is what i got today:



Black olives : $1.25

Ground turkey : $2.59 a lb

Snap peas:$ 3.25 for oz

Asparagus: $ 3.99 a lb
sumsums is offline  
#111 Old 10-29-2007, 08:07 PM
Veggie Regular
 
nookle's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 3,003
Most : Organic black beans : $5.99

Least: Fresh Ginger : $0.02
nookle is offline  
#112 Old 10-30-2007, 07:16 PM
Super Moderator
 
danakscully64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 34,591
2 cents for ginger? You overpaid BIG time



Most: It's a tie between Organic Frozen Brown Rice, Mochi Green Tea ice cream, and Spinach Ricotta ravioli at $2.99 each



Least: Regular Pizza Dough - $1.09



All Trader Joe shopping
danakscully64 is offline  
#113 Old 10-31-2007, 10:03 PM
Veggie Regular
 
lunatilian's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 572
this week:

most: corn chips with flax seeds $2.80

least: bulk celery seed $0.48
lunatilian is offline  
#114 Old 11-01-2007, 11:35 AM
Veggie Regular
 
Marineluvr26's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 500
most expensive: bulk nutritional yeast flakes 1lb for $6.99

least expensive: the patio furniture that jeezy creezy is going to buy next week. Seriously umm.. probably zuchinni and yellow squash at .77 a lb. I got 2 lbs of each.
Marineluvr26 is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now

In order to be able to post messages on the VeggieBoards forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.
User Name:
If you do not want to register, fill this field only and the name will be used as user name for your post.
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.
Password:
Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.
Email Address:

Log-in


Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page


Forum Jump: 

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off